مقایسه کناف و رابیتس از 8 معیار متفاوت.

کناف بهتر است یا رابیتس؟

مقایسه کناف و رابیتس همیشه مد نظر سازندگان بوده است که به سوالات شما در این مطلب پاسخ داده خواهد شد؟مهمترین مزیت کناف سرعت اجرای آن و مهمترین عیب آن نیاز به نیروی متخصص است. مهمترین مزیت رابیتس مقاومت در برابر زنگ زدگی است (لازم به ذکر است کناف نیز از مزیت بهره مند است) و مهمترین عیب آن وزن سنگین آن است.

بررسی کناف و رابیتس از دیدگاه های متفاوت

1- مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ زمان اجرا:


همانطور که گفته شد مهمترین مزیت سیستم کناف نسبت به رابیتس سرعت اجرای آن است. به عنوان مثال یکی از مراحل رابیتس گچ کاری می باشد که گچ کاری به چندین روز زمان برای خشک شدن نیاز دارد تا پس از آن بتوان رنگ کاری را شروع کرد اما این مشکل در کناف وجود ندارد.

2- مقایسه کناف و رابیتس از از لحاظ هزینه :


دومین مزیت مهم سیستم کناف نسبت به رابیتس هزینه اجرای پایین تر آن است. همانطور که می دانید رابیتس نسبت به سیستم کناف تعداد مراحل اجرایی بالایی دارد که علاوه بر اینکه زمان اجرا را بالابرده باعث هزینه بیشتر نیز می شود از جمله این مراحل می توان به گچ کاری, رابیتس, میلگرد و پرفیل و همچنین جوشکاری را نیز باید اضافه کرد.
بنابراین هزینه اجرای سیستم کناف به مراتب پایین تر از رابیتس می باشد.

برای محاسبه قیمت کناف میتوانید کلیک کنید.

3- مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ وزن :


در هر متر مربع سیستم کناف ۶ متر طول سازه به کار گرفته می شود و بطور متوسط وزن هرکدام نیم کیلو گرم است و همچنین وزن هر متر مربع پانل کناف ۷.۷ کیلو گرم است. در نتیجه هر متر مربع اجرای سیستم کناف ۱۱ کیلوگرم است. ولی در رابیتس هر متر طول رابیتس حدودا ۱ کیلو گرم است و هر مترمربع آن حدودا ۵ کیلو گرم وزن دارد. هر متر مربع گچکاری نیز حدودا ۴۰ کیلو گرم است که در نهایت مجموع هر متر مربع اجرای رابیتس ۴۵ کیلو گرم است.
بنابراین سیستم کناف بسیار سبک تر از رابیتس است.

4- مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ میزان مصالح مصرفی :


میزان مصالح مصرفی نیز در کناف کمتر از رابیتس است. شاید در ابتدا میزان مصالح مورد استفاده برای شما زیاد مهم نباشد اما برای ساختمان های چند طبقه میزان مصالح مصرفی در رابیتس بسیار زیاد می شود ولی کناف کمتراست. به عنوان مثال حمل و باربری ورق های سبک کناف بسیار راحت تر از حمل چندین کیسه گچ و سایر مصالح مورد نیاز رابیتس از جمله میلگرد و… می باشد.

5- مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ مقاومت و کیفیت :

در صورتی که در اجرای سیستم کناف استاندارد ها و ضوابط لازم رعایت گردد و همچنین درهنگام نصب آن از نیروی متخصص آن استفاده گردد بعلت اینکه از گچ خشک استفاده میشود مانند رابیتس پس از حشک شدن کاهش حجم نداشته و کیفیت کناف بیشتر از رابیتس می باشد.
مقاومت این دو سقف به هیچ وجه با یکدیگر قابل مقایسه نیست. در سیستم کناف از جوشکاری استفاده نمی شود و پانل ها یکپارچه شده توسط مقوا می باشند ولی در رابیتس بندی از جوشکاری استفاده می شود که همین امر باعث ایجاد ترک های زیادی در این سیستم میگردد.
بنابراین مقاومت سقف کاذب کناف در برابر ترک بسیار بیشتر از رابیتس می باشد. تحقیقات نشان داده است که مقاومت سیستم کناف ۱۴ برابر بیشتر از رابیتس است.

6- مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ نیروی متخصص :


همانطور که می دانید در سیستم رابیتس به تعداد نیروی کار بیشتری لازم است از جمله گچ کار, رابیتس بند و جوشکار ولی درسیستم کناف تعداد نیروی کمتری لازم است.
اما از لحاظ میزان تخصص کناف به نیروی با تخصص بالاتری نیاز دارد.

7- مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ ترمیم پذیری :


همانطور که می دانید پس از مدتی تاسیسات عبور کرده از سقف کاذب به تعمیرات نیاز دارند.
در چنین حالتی سقف کاذب کناف راحت از رابیتس باز شده و قابلیت ترمیم پذیری بیشتری دارد.

8-مقایسه کناف و رابیتس از لحاظ تمیزی:

تمیزی کار کناف نسبت به رابیتس بسیار بیشتر است زیرا اجرای کناف به غیر از کمی گرد و خاک کثیفی دیگری به دنبال ندارد اما گچ کاری اصولا کار کثیفی بوده و پس از اجرا نیازمند تمیز کاری زیادی است. به همین دلیل در بیشتر کارهای بازسازی از کناف استفاده میگردد.

برای توضیحات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید