دکوراسیون داخلی همراه با تعاریف 12 سبک آن

اکثر صاحب نظران آغاز طراحی دکوراسیون را مربوط به ‌اوایل قرن بیستم و مطرح شدن دکوراسیون داخلی را به عنوان حرفه‌ای مجزا از معماری می‌دانند. ادارات، هتل‌ها، فروشگاه‌ها و مدارس همزمان با رونق اقتصادی کشورها از لحاظ ساختار و طراحی دکوراسیون اهمیت زیادی یافتند.

به طور کلی دکوراسیون داخلی به دو دسته مسکونی و تجاری اداری تقسیم می شود که طراحی دکوراسیون مسکونی جهت راحتی و آسایش ساکنان آن و تجاری اداری برای افزایش بازدهی فروش و یا ایجاد حس خوب در مدیریت ارتباط با مشتری می باشد.

با توجه به نیاز به ایجاد یک فضای کار سالم، پایدار با رعایت نکات آکوستیکی و کیفیت مناسب نور پردازی و تهویه هوا اهمیت دکوراسیون داخلی دو چندان می شود.

انواع دکوراسیون داخلی

بطور کلی طراحی دکوراسیون داخلی را می توان به سه بخش متربال های مستعمل ، سبک و رنگ آمیزی تقسیم نمود.

متریال های به کاربرده شده در دکوراسیون :

1- سنگ

2- فلز

3- اندود ها ( گچ ، سیمان ، کاه گل و… )

4- آجر

5- چوب

انواع سبک های دکور :

سبک مدرن :

سبک مدرن دکوراسیون

سبک طراحی مدرن در چهار چوب دکوراسیون محدود نمی شود این سبک از طراحی ترکیبی از خطوط صاف با شکستگی های تیز و تعداد کنترل شده ای از منحنی های دایره است. در این سبک از منحنی های درجه دوم، درجه سوم، شبدری و… اتفاده نمی گردد سطوح به کاربرده شده معمولا بدون بافت یا نقش و نگار می باشد و یا نقش و نگار آن به صورت نا منظم و به حدی ریز است که در نگاهی گذرا نمی توان آن را مشاهده کرد.

سبک مینیمالیسم :

سبک دکوراسیون مینیمال

در این سبک سادگی به وفور یافت می شود رنگ ها ترکیبی از سفید، سیاه، خاکستری و یه میزان خیلی کم رنگ های بدون زرق و برق است. دراین سبک استفاده از فلز های پر زرق و برق حس عدم تعادل ایجاد می کند. شکل ها در این سبک همانند سبک مدرن می باشد با این تفاوت که گوشه های تیز به منحنی های نرم تبدیل شده است.

سبک قرن بیستم :

دکوراسیون به سبک قرن بیستم

این سبک درواقع بازگشتی به دکورایسیون های اواسط دهه 1900 میلادی می باشد که درآن ایجاد حس نستالژی مد نظر است رنگ ها معمولا گرم بافت ها دارای نقش ونگار نورپردازی بیش از اندازه و سطوح باید سیقلی باشد.

سبک صنعتی :

دکوراسیون به سبک صنعتی

در این سبک شاهد استفاده از متریال هایی همچون آجر یا چوب بدون هیچ گونه پوششی جهت ایجاد حس ناتمام بودن پروژه می باشیم درواقع این سبک القای فضای کارگاه های صنعتی به فضا های دیگر است. به علت استفاده از مبلمان چرمی در کارگاه های صنعتی این مبلمان پایه ثابت سبک دکوراسیون صنعتی می باشد.

سبک اسکاندیناوی :

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

این سبک مخصوص مردم شمال اروپا است. این سبک بسیار شبیه به سبک مینیمال است و تفاوت آن با سبک مینیمال وجود رنگ سفید و رنگ های هایلایت تر می باشد.

سبک سنتی غرب :

دکوراسیون به سبک سنتی غرب

دراین سبک شاهد مبلمان مجلل، کاغذ دیواری، طرح و نقش های گل، لوازم اکسسوری فراوان می باشیم. معمولا در این سبک از چوب های تیره استفاده می گردد.

سبک سنتی خاورمیانه :

دکوراسیون به سبک خاورمیانه

در این سبک فرش وگلیم نیمی از ماجراس. پارچه های گل گلی، کاشی های ایرانی و پارچه هایی شبیه به لنگ دیده می شود.

سبک فرانسوی :

دکوراسیون به سبک فرانسوی

در این سبک پرده ها، رو کش مبل ها و رو تختی ها دامن دار و اندکی بلند تر در نظر گرفته می شود استفاده از گچ بری های مجلل لازمه این سبک است و مصالح آن معمولا بدون محدودیت می باشد. طیف رنگ ها از مشتقات قرمز، طلایی و زرد است.

سبک روستایی :

دکوراسیون به سبک روستایی

در این سبک اتفاده از چوب، سنگ، کاه گل و… جهت ایجاد فضای آرام روستایی معمول است. این سبک با نام روستیک به معنای رنگ و رو رفته نیز شناخته می شود به همین دلیل در طراحی آن از فلزات زنگ زده و چوب های پوسیده جهت نشان دادن قدمت دکور استفاده می شود.

سبک شبی شیک :

دکوراسیون به سبک شبی شیک

پارچه های گل دار ظریف، بافتنی ها، رنگ های سفید و صورتی، استفاده از هنر قلاب بافی و همچنین گل باعث ایجاد فضایی با احسا س زنانه می شود.

سبک ایران باستان :

دکوراسیون به سبک ایران باستان

این سبک نگاهی به دوران هخامنشی دارد، استفاده از منابع نور متعدد و ضعیف تر به جای یک منبع نور بزرگ و همچنین سنگ های مرمر و حکاکی روی ستون های بلند چهارگوش، استفاده از درب های سنگین، استفاده از طراحی های سر شیر و اسب بال دار در این دکوراسیون معمول است.

سبک یونان باستان :

دکوراسیون سبک یونان باستان

این سبک به غیر از چندین تفاوت جزیی کلیات آن شبیه به سبک ایران باستان است. این سبک نسبت به سبک ایران باستان دارای منحنی های بیشتر و ستون های آن به جای چهارگوش بودن گرد است، در آن استفاده از اشکال سر شیر و اسب بال دار دیده نمی شود اما دارای ستون های بلند و راه رو های طولانی با اشکال منحنی جهت ایجاد حس پویایی است.

تماس با ما جهت اجرای دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید